Asztrológiai alapfogalmak – Asztrológia, horoszkóp, alapelemek vázlatosan

ASZTROLÓGIAI ALAPFOGALMAK –​​ mini tanfolyam Gál Judit tolmácsolásában

 

Az​​ itt és a további al-fejezetekben szereplő információk az általam kidolgozott intenzív kezdő asztrológia tanfolyam írásbeli és szóbeli egységeiből származnak, némelykor kivonatos formában, másutt viszont elég nagy részletességgel. A tanfolyam írásbeli részét jobbára a jegyzetem jelenti, amit minden hallgató megkap a tanfolyam elején. A 12 x 2 órás élő (online) előadás és a jegyzet alkotják a tanfolyam törzsét. Magáról​​ a tanfolyamról részletesen olvashatsz​​ a​​ http://karmaasztrologia.info/asztrologia-tanfolyam-intenziv-gal-judit/, valamint a​​ http://karmaasztrologia.info/csoportos-tavoktatasos-rendszerben/

 

 

BEVEZETŐ

 

ASZTROLÓGIA

 

asztrológia.jpg

Tükörfordításban​​ csillagtan, népszerű nevén: csillagjóslás. Tulajdonképpen egyik sem fedi azt a fogalmat, ahogyan a komolyan vehető asztrológiát műveljük.​​ Az égitesteknek a kozmoszhoz (jegyek), a Földhöz (házak) és egymáshoz (fényszögek) viszonyított helyzetéből (konstellációból) von le következtetéseket. Minden időpillanatnak megvan az ilyen kozmikus lenyomata, s az tartalmazza annak a pillanatnak összes jellemzőjét, múltját- jelenét és mindazt, ami abból következik – vagyis a jövőjét. Egyelőre rejtély, hogy ez milyen módon működik, többféle elmélettel próbálják (próbáljuk) megmagyarázni, de egyik sem eléggé meggyőző és a legkevésbé sem meríti ki a tudományos igényeket. Arra nézve létezik a tudományos kritériumoknak is megfelelő​​ adatbázis, hogy​​ statisztikailag kimutathatók​​ a következetesen megállapítható összefüggések a kozmikus és az emberi jelenségek között.

 

Az asztrológia​​ földi nézőpontból​​ vizsgálja az említett elemeket, vagyis úgy, ahogyan innen a Földről látjuk. Emberi léptékben az ÉN világa az univerzum közepe, onnan képes körültekinteni, önmagához képest fogalmaz meg szinte mindent. Az asztrológia abban segít, hogy nagyobb egység részeként láttatja a jelenségeket, a személyiséget, vagyis​​ voltaképpen egy életfilozófia​​ a megfelelő útmutatásokkal, orientációkkal és összefüggésekkel.

 

Az​​ asztrológia önálló ismeretként a XVI-XVII. század tájékán kezdett elválni az asztronómiától.​​ Az utóbbi a csillagászat, mint tudományosnak elismert tan, s a kozmikus jelenségek fizikájával, kémiájával stb. foglalkozik, s immár semmiféle érzékelésen túli kivetítést, mérésekkel nem ellenőrizhető észlelést nem enged meg.

 

Beláthatatlanul sok asztrológiai iskola létezik, egyidejűleg is, a történelmi folyamatban pedig még inkább. Minden olyan népnek megvolt- megvan a maga asztrológiája, amely réges-régóta komolyabban foglalkozott a kozmosz tanulmányozásával vagy/és matematikával. Korunkban, amikor előbb a különféle segédtáblázatok majd pedig a számítógépes programok révén rengeteg ember számára hozzáférhetővé vált a horoszkópkészítés eredetileg igen bonyolult és magasabb geometriai- matematikai ismereteket igénylő tudománya, gombamód szaporodnak az újabb és újabb iskolák, al-ágak, sokszor egyszerűen csak fantázianevek, továbbá valahonnan előásott ősi (avagy: „ősi”) ilyen-olyan asztrológiák. Ezek értékének​​ megítélését bízzuk az időre, itt csupán azt szeretném kihangsúlyozni, hogy​​ van néhány alapelem, amely mindegyik komolyan vehető megközelítésben azonosan vagy nagyon hasonlóan szerepel. Ilyen a 12 alaptípus, a bolygók kozmikus helyzete, az Ascendens (pontosabban: a vízszintes és függőleges tengely) számítási metódusa következésképp helyzete, s néhány egyéb lényeges alapelv.

 

A​​ leggyakoribb- és közismertebb a személyi horoszkópra alkalmazott asztrológiai tevékenység. Eszerint a konstellációból értesüléseket lehet szerezni arról, hogy az illetőnek​​ hogyan alakul jelleme, személyiségfejlődése, milyen a kapcsolatrendszere, életének folyamata, melyik életterületen lehet különösebb erőfeszítések nélkül sikeres és melyeken szorul jelentősebb fejlesztésre.​​ A karmikus összefüggésekre is rávilágít. A jövőre vonatkozó tendenciák, egymásba hömpölygő folyamatok – a következmények – éppúgy benne vannak ebben az időpillanatban, mint a jellemzés. Különféle prognózis-módszerekkel következtetéseket lehet levonni a változásokra és előre jelezni azok bekövetkezését. Ez a rész volna a ´csillagjóslás´, de sok asztrológus, köztük magam is, jobban szereti a prognózis vagy előrejelzés kifejezéseket.

 

 

 

HOROSZKÓP

 

A​​ horoszkóp szó​​ óra-nézést jelent, amivel azt is kifejezi, hogy nem elegendő ismerni a születés idejét év, hónap, napra, hanem az óráját, sőt percét is tudni kell.​​ 

 

holdcsomó jegy- és házhelyzetéhez.bmp

A személyi horoszkópot​​ arra az időpillanatra és arra a földrajzi helyre​​ (településre) számítjuk ki, amikor és ahol valaki a világra jön. A​​ főbb alkotóelemei: a 12 jegy, benne – az óra perc függvényében – a 12 ház, a 10 égitest (Nap, Hold és a bolygók) és a két Holdcsomó. A bolygók között létesülő kapcsolatok – fényszögek – megjelölésével készül el a​​ tulajdonképpeni horoszkóp, amelyhez még alkalmazunk néhány, itt​​ még​​ nem részletezett kiegészítő elemet és​​ eszközt.​​ A főbb négy alkotórész​​ mindenesetre az imént felsorolt tételekből adódik össze:​​ jegyek, házak, égitestek és fényszögek. Az így nyert ábra alapján következtetéseket lehet levonni, melyekkel vázlatosan a későbbiekben ismerkedünk meg.

 

A​​ horoszkóp szó helyett gyakran használjuk a képlet, vagy születési képlet valamint a radix kifejezéseket is. A radix azt jelenti: ´gyökér´, s azért alkalmazzuk, mert minden további következménye az időpillanatnak az imént leírt konstellációban gyökerezik.

 

Horoszkópot felállítani​​ korántsem csak egy ember születésére lehet​​ és szokás. Állatoknak éppúgy lehet horoszkópot készíteni – ha ismertek az adataik persze, s élettelen dolgokra is. Egy autó megvásárlásának pillanatára (még jobb lenne, ha az autó „születésére” mondjuk a szalagról lekerülésére lehetne), házépítés megkezdésére, kapcsolat kezdetére, házasságkötésre,​​ vállalkozás indítására,​​ tervezett műtét idejére- bármire, aminek ismert az idő- és térbeli indulása.

 

 

 

JEGYEK

 

A horoszkóp négy​​ ​​ alapeleme közül a legelső a jegyeké –​​ a 12 jegy köre adja azt az alapot, amelybe a többi elemet el tudjuk helyezni. Ehhez először meg kell ismerkedni kissé a zodiákussal.

 

Az állatöv (zodiákus)​​ az ekliptika, a Nappálya hagyományos neve.​​ A Nap a Földről nézve egy év alatt tesz meg egy teljes kört az ekliptika mentén​​ úgy, hogy közben elmozdulni látszik a háttércsillagokhoz képest. Ezek a csillagok alkotják a 12 állatövi csillagképet, amelyekben a Nap egy-egy hónapig "tartózkodik". Ugyanígy​​ az egyes bolygók is​​ aktuális helyzetük és haladásuk folytán​​ más és más csillagképek irányában látszanak,​​ egy 6-7 fokos​​ sávban: „övben”. Azért nevezik állatövnek, mert az európai jellegű​​ 

zodiákus - Nap, Föld - Wikipédia ill.jpg

kultúrkörben elterjedt elnevezések alapján​​ a 12 jegyből több mint a felét: hetet állatok szimbolizálnak és a kisebb hányad, öt jegy az úgynevezett emberi. Az állati jegyek inkább ösztönösek, az emberiek kevésbé ösztönösek – legalábbis törekszenek erre. Állati jegyek: a Kos, Bika, Rák, Oroszlán, Skorpió, Bak és a Halak. Emberiek: Ikrek, Szűz, Mérleg, Nyilas (mert a kentaur felsőteste, így a feje is emberi) és Vízöntő. Ez a kategorizálás csupán egy a sok közül,​​ s​​ a névmagyarázat miatt helyeztem itt el, a későbbiekben, a Jegyek rendszere fejezetben ismét visszatérünk rá.​​ A kínai asztrológiában – amint köztudott immár – az összes​​ egység állatokhoz kapcsolódik. A​​ zodiákus​​ - ´állatok köre´- elnevezés egyébként görög- latin kifejezés, s egy újabb​​ feltételezés szerint a görög​​ eredeti​​ rokon a szanszkrit sodi, azaz „ösvény” szóval.

 

Képünk a Wikipédiából származik Készítette: Tau´olunga - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 3.0,​​ https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=935439​​ 

 

A​​ Nap látszólagos útja tehát az állatövben,​​ a​​ 12 nevezetes csillagkép előtt történik. Ezeket a csillagképeket a távoli múltba vesző időkben a babiloni birodalom csillagnézői alighanem visszafelé nevezték el. Megfigyelték, hogy az évek azonos szakaszaiban (azonos hónapjaiban) hasonló típusú emberek születnek, s az adott típus szerint láttak bele a megfelelő csillagképekbe különféle jelenségeket, állatokat, embereket, tárgyakat. Az elnevezések a különböző kultúrkörökben nem ugyanolyanok, de a tizenkettes rendszert tartják.​​ 

 

Az állatövet alkotó csillagképek azonban nincsenek fedésben azzal a fogalommal, amit jegynek nevezünk. Ennek két oka van. Az egyik egy olyan jelenség –​​ precesszió​​ -​​ melynek következtében a Nap éves útja már nem ott kezdődik (Tavaszpont), ahol valaha, hanem hátrább vándorolt a Nappályán. Ennek a részletezésére itt nincs mód, de annyi utalást teszek, hogy​​ emiatt vagyunk most a Vízöntő korban.​​ (Első illusztrációnk a Tavaszpontot,vagyis a tavaszi napéjegyenlőség, valamint az őszi napéjegyenlőség pontjait ábrázolja, a Kos és Mérleg 0 fokán.)​​ A másik ok pedig az, hogy​​ a csillagképek​​ – azon csillagok alakzatai, amelyeknek egyébként fizikailag semmi közük sincs egymáshoz; egészen más galaxisokhoz tartozó objektumok látszólagos formái –​​ korántsem egyforma szélességűek. Márpedig a hónapok hossza közel azonos (a csillagképekhez viszonyítva mindenesetre). Ily módon megkülönböztetésül​​ jegyeknek​​ (néhány iskolában: jeleknek)​​ nevezzük az Ekliptika 12 db,​​ egységesen 30-30 fok tartományú tizenkettedét, s a Tavaszponttól (a Nappálya és a földi egyenlítő metszéspontja, az a pont amit a Nap március 21. körül ér el) kezdődően hívjuk úgy, hogy Kos, Bika, Ikrek, Rák …. stb.

 

A jegyeket részletesebben is tárgyaljuk a továbbiakban. Közvetlen linkjeik:​​ http://karmaasztrologia.info/asztrologiai-alapfogalmak-a-jegyek-rendszere/​​ http://karmaasztrologia.info/asztrologiai-alapfogalmak-jegyek/​​ Vagy​​ ugyanide juthatsz a menüpont megfelelő alegységére kattintva​​ 

 

HÁZAK

 

Az​​ egyes életterületekre utalnak a házak, amelyekből ugyanúgy 12 van, mint a jegyekből és​​ minden ház hasonlít egy-egy jegyre, analóg vele. Az I. ház a Kossal, a 2. a Bikával, 3. az Ikrekkel és így tovább.​​ 

 

horoszkópábra csak házak, Vízöntő Asc..jpg

A házakat mindig​​ ott kezdjük el beosztani, sorolni, ahol​​ az Ascendens van,​​ a felkelő pont (az Ascendens) az I. háznak az eleje, csúcsa. Az​​ egyéni variációknak a keretét adja meg, hogy melyik ház milyen jegybe kerül. Amikor pedig elhelyezzük a bolygókat is, ahogyan egy meghatározott időpillanatban​​ elhelyezkedtek, akkor még nagyobb változatosságot tapasztalhatunk, aszerint, hogy melyik bolygó milyen jegybe és milyen házba esik, ezek mennyire vannak egymással összhangban vagy sem, mit üzen az a hármas információtömeg, amit egyenként jelentenek az egyes elemek.

 

Annak megállapításához, hogy​​ kinek hol kezdődik a házbeosztása, szükség van a születés év, hónap, napján kívül az óra, percre és a születés földrajzi helyére. Ugyanis – nem kevéssé bonyolult számítással – az óra és hely adatok alapján lehet megállapítani az úgynevezett házállást, azt, hogy melyik ház melyik jegybe kerül. Szerencsére most már olyan számítási segédleteket tudunk használni, amelyekkel sokkal egyszerűbben megállapíthatók a szükséges adatok, a régi csillagnézők munkájához képest. A számítógépes horoszkópokhoz pedig semmilyen számítás nem szükséges.​​ (A számítógép és az asztrológia kapcsolatáról külön​​ írok a​​ http://karmaasztrologia.info/asztrologiai-alapfogalmak-gondolatok-a-kezi-gepi-horoszkopokrol/ linkkel elérhető fejezetben. Ugyanezt nyitod meg a menüpont megfelelő alegységére kattintva.)

 

A házak közül kiemelt jelentőségű az I.​​ mivel az maga a személyiség, az Én (lásd külön alul). A vele szemben lévő​​ VII.​​ ház a kiegészítés, a Te – a társ. A​​ IV.​​ ház az otthon, eredet és egyik szülő (rendszerint az apa), a vele szemben lévő​​ X. pedig az a csúcs, ahová kiemelkedhet az ember, a karrier, én-érvényesítés, a külvilág előtti tekintély és a másik szülő (általában az anya). Amint látható itt is, ezeket a házakat római, a többit arab számokkal jelöljük. A​​ közbenső házakat is felsorolom néhány címszóval​​ jellemezve, korántsem teljes jelentéstartalmukkal:

  • 2. az anyagiak;​​ 

  • 3. kommunikáció, kontaktus, közlekedés, tanulás és testvér;​​ 

  • 5. örömök, párkapcsolat, gyermek, barátok, hobbi, szabad idő;​​ 

  • 6. munka és áldozatvállalás, betegségek, háziállatok, karma és após;​​ 

  • 8. veszteségek, halál, önnevelés, mások révén szerezhető haszon;​​ 

  • 9. életfilozófia, természettel való viszony, külföld, felsőbb vagy autodidakta tanulmányok, unoka;

  • 11. segítő erők, pártfogók és akiket mi pártfogolunk, késői szerelem és ilyen gyerek, az élet eredménye;​​ 

  • 12. izoláció, kényszerű vagy vállalt magány, titkok, titkos működés és ellenségek, hosszú utak, anyós.

 

A házak részletesebb ismertetése:​​ http://karmaasztrologia.info/asztrologiai-alapfogalmak-hazak/​​ linkkel, vagy a menüpont megfelelő alegységére kattintva érhető el.

 

 

Ascendens​​ 

 

Felkelő pont, vagy kiterjesztett értelmezésben: felkelő jegy. A valóságos napkeltekor a Napot megpillantjuk azon a (vizsgált földrajzi helyre vetített) horizont-metszésponton, ahol éppen látszólag felemelkedik. Amikor más időpontban – például éjjel – születik valaki, akkor is​​ felemelkedik a horizont keleti metszéspontján valamely része a Nappályának​​ – ez az Ascendens. Ezt nyilvánvalóan nem látjuk semmilyen formában, de kiszámítható. A​​ Nap-jegy​​ a horoszkópokban​​ az​​ alapkaraktert jelenti, ösztönös tulajdonságaink együttesét,​​ de ez​​ az Ascendens jegyén keresztül szocializálódik.​​ Az Ascendens és az ott kezdődő I. ház​​ (ha van benne bolygó vagy bolygók, akkor azzal/azokkal együtt)​​ ugyanis a személyiség, amely tartalmazza​​ már a nevelés, nevelődés során történő​​ módosulásokat is,​​ az alapkarakterhez képest.​​ 

 

Rendszeresen felmerül a kérdés, hogy „melyik az erősebb”​​ a Nap-jegy vagy az Ascendens​​ vagy hogy „mikortól kezd el az Ascendens érvényesülni”. Nos, ezek is olyan​​ tényezők, amelyeket pontozással és határozott választóvonallal nem lehet értékelni.​​ Az egyéni horoszkópból derül​​ csak​​ ki akár az egyik, akár a másik kérdésre a felelet, mert ahány ember, annyiféleképp nyilvánul meg dinamikában vagy/és időben. Arról nem is beszélve, hogy a Nap-jegyen és az Ascendensen kívül van még egy sereg alapelem, s azoknak gyakorlatilag végtelen számú variációja informál a személyiségről.

 

A képletekben​​ (horoszkópábrákon)​​ mindig a bal oldalon helyezzük el a felkelő jegyet, oda rajzoljuk be az Ascendenst. Fenti illusztrációnkon – ahol csak a házak szerepelnek​​ ​​ ez a Vízöntőbe esik. A horoszkópban fordítva szerepelnek az égtájak, mint a térképen: bal oldal a kelet, jobb a nyugat, fent van a dél és lent az észak.

 

 

 

BOLYGÓK

 

bolygókhoz.jpg

Planétáknak is, de ha pontosak akarunk lenni,​​ égitesteknek​​ is szoktuk emlegetni.​​ Azokból az elemekből, amelyekkel a horoszkópokban számolunk a Nap és a Hold nem bolygó, hanem a Nap csillag, a Hold pedig​​ a Föld kísérője.​​ 

 

Csillagászati értelemben röviden: bolygó az a jelentősebb tömegű​​ égitest, amely egy​​ csillag​​ körül kering, s elég nagy ahhoz, hogy hozzávetőleges gömb alakot vegyen fel. A Naprendszerben a jelenlegi (2010) álláspont szerint 8 bolygó kering a centrális égitest, a Nap körül. A Plútót egy 2006. augusztusi prágai​​ csillagászati kongresszus megfosztotta bolygó minősítésétől és​​ megállapítottak​​ hozzá egy új, ’törpebolygó’ fogalmat.​​ Eszerint bolygók: Merkur, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és Neptun. Nevük a görög-római mitológia latin megfelelője, kivéve a Földet, valamint az Uránuszt és Plútót, mert az utóbbiak az eredeti görög nevek. Több kategória szerint is osztályozza a csillagászat bolygóinkat, a két legismertebb a belső és külső, valamint a Föld típusú és Jupiter típusú bolygók.

 

Az asztrológia – legalábbis a modern asztrológia – 10 égitesttel számol, amelyek:​​ Nap, Hold, Merkur, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptun és Plútó. Amint látjuk​​ itt szerepel továbbra is a Plútó, amelynek óriási (asztrológiai) ereje rácáfol fizikai kicsinységére. A bolyókat – akár a jegyeket is – tulajdonságokkal ruházzuk fel (amelyek egyébként névadójukként szereplő megfelelő​​ görög​​ istenek vonásaival erősen analógok), s​​ aszerint értelmezzük​​ az egyes képletekben,​​ hogy milyen jegyben voltak adott időpillanatban, milyen házban​​ – ezeknek jelentésével ugyanis keveredik a bolygó jelentése –​​ és hogyan kapcsolódtak a többi égitesthez​​ – Ezt nevezzük tulajdonképpen konstellációnak.

 

Az asztrológia is kategorizálja az égitesteket különféle szempontok szerint. Ebből is csak két csoportosítást említek itt: az​​ ősbolygók: Nap, Hold, Merkur, Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz – a szabad szemmel is látható égitestek, amelyeket ősidők óta figyeltek a csillagnézők. Az​​ újkori (vagy: generációs, transzszaturnális, transzcendens) bolygók​​ felfedezése akkor kezdődött, amikor már technikailag fejlett távcsöveket készítettek. Az Uránuszt 1781-ben​​ William​​ Herschel, a Neptunt 1846-ban​​ Johann​​ Galle, a Plútót 1930-ban​​ Clyde Tombaugh​​ találta meg az égbolton. A másik gyakran használt csoportosítás a​​ klasszikus asztrológia megfogalmazásában a „kártékony” és „jótékony” planéták​​ nevet viseli.​​ Modernebb szemlélet szerint nem minősíthetjük így az égitesteket, mert mindegyiknek megvan a maga progresszív és – finoman fogalmazva – kevésbé progresszív olvasata.

 

bolygók jegyhelyzete illusztráció.jpg

A​​ bolygók jegyhelyzetére​​ utaltam a szövegben: ezen azt értjük, hogy egy megfelelő pillanatban, például egy születés pillanatában, az Állatöv (Nappálya) melyik 1/12-ében, melyik jegyben​​ tartózkodtak – a Földről nézve – az égitestek. Ezt a helyzetet jelöli az asztrológia úgy, hogy pl. a Hold a Nyilasban vagy a Mars az Oroszlánban áll.​​ Ez több szempontból is fontos, például azért is, mert​​ bizonyos bolygók bizonyos jegyekkel harmóniában vannak, tulajdonságaik emlékeztetnek egymáséira, s azokban a jegyekben különösen erősek, könnyedén meg tud nyilvánulni eredeti mivoltuk, míg másutt – ahol drasztikusan eltér a jegy és a bolygó „tulajdonság-együttese” – gyengék, nem tudják hozni az alapértelmezést, vagy csak nagyobb erőfeszítések, kompenzálás (sokszor: túlkompenzálás) árán.​​ (Erre a későbbiek folyamán majd még visszatérünk, a bolygók kozmikus helyzetének tárgyalásánál,​​ http://karmaasztrologia.info/asztrologiai-alapfogalmak-egitestek-bolygok/) A másik nem kevésbé lényeges szempont: a bolygók egymástól való távolsága, hiszen ezen alapszik a fényszögek – a horoszkóp negyedik elengedhetetlen alapelemének a – rendszere.

 

Illusztrációnkon​​ egyidejűleg​​ láthatók a bolygók a Nap körüli pályájukon és - szaggatott vonalakkal jelölve - a​​ Földről szemlélt, a jegyekben elfoglalt pozícióikban.​​ Nap a Bika előtt, a Hold a Vízöntőben, Merkur a Kosban, Vénusz az Ikrekben, Mars a Bakban, Jupiter a Halakban, Szaturnusz és Uránusz a Nyilasban, Neptun a Bakban és Plútó a Skorpióban.

 

 

 

FÉNYSZÖGEK

A horoszkóp elengedhetetlen alapelemeiből​​ a negyedik tényező a fényszögek rendszere.​​ 

fényszögek 2.jpg

Szakszóval:​​ aspektusoknak is nevezzük a fényszögeket. Az asztrológiai hagyomány szerint​​ bizonyos meghatározott távolságokon belül (eredetileg 30 fokos lépésekben) kapcsolatok létesülnek a bolygók között, amelyek – jellegük szerint – megmutatják azt, hogy a bolygók jegy- és házhelyzetéből tulajdonképpen milyen olvasat érvényesül: az úgynevezett harmonikus, vagy inkább a diszharmonikus. A fényszögeket is ezekkel a kategóriákkal különböztetjük meg, s ezért kétféle színnel is jelöljük. A​​ támogatást, sima előrehaladást, előnyös tehetséget, tulajdonságokat stb.-t jelentő harmonikus aspektusokat​​ zöld, a​​ gátlást, akadályt, hátráltatást, próbatételt, kihívást jelentő diszharmonikusokat pedig​​ piros​​ színnel. Sem a sikert nem garantálják a harmonikus, sem a kudarcot a diszharmonikus fényszögek, hanem adottságokat mutatnak, amelyekkel gazdálkodni tud az ember. (Illusztrációnkon a színek nem a fenti szisztéma szerint szerepelnek, hanem a megkülönböztetés miatt három színnel.)

 

A fényszögek tehát a horoszkóp körívén mért adott távolságnál érvényesülnek, úgymint:

0 fok: konjunkció, együttállás

30 fok: semisextil (félszextil)

60 fok: szextil

90 fok: kvadrát

120 fok: trigon

150 fok: kvinkunx és

180 fok: oppozíció, szembenállás

 

Van még két, a 30 fokokhoz képest közbülső fényszögünk is, amikor a bolygók

45 fokra állnak egymástól: ez a félkvadrát (semiquadrat) és a​​ 

135 fok távolságra állók: ez pedig a másfél-kvadrát (sesquiquadrat).

 

Az együttállás, szextil, kvadrát, trigon és szembenállás erős fényszögnek számít, a többi úgynevezett félerejű aspektusnak.

 

Tisztán harmonikusnak a szextil és trigon fényszögeket tartjuk, valamint az együttállások egy részét – attól függően, hogy milyen bolygók vesznek bennük részt. A többi értelemszerűen diszharmonikusnak minősül.

 

Természetesen olyan szituáció, hogy két égitest hajszálpontosan mondjuk 120 fokra legyen egymástól, igen ritkán fordul elő. Ettől függetlenül sok fényszöggel számolhatunk, mert​​ van​​ egy hatóköre, érvényességi tartománya minden bolygónak és fényszögnek. Például egy Nap-Merkur együttállást bízvást figyelembe lehet venni, ha a két égitest egymástól 6-7 fok távolságra van, mert ennél sokkal nagyobb a hatóköre mindkettőnek és az együttállásnak is.​​ Ahogyan haladunk a Naptól kifelé, úgy csökken a bolygók hatóköre, s ahogy csökken a fényszögek ereje, attól függően is kisebb lesz az a bizonyos hatókör – szakszóval: orbisz. A különböző asztrológiai iskolák különböző távolságokkal számolnak,​​ nem egységes a hatókörök rendszere.

 

Következő rész:​​ http://karmaasztrologia.info/asztrologiai-alapfogalmak-a-jegyek-rendszere/​​ 

2 thoughts on “Asztrológiai alapfogalmak – Asztrológia, horoszkóp, alapelemek vázlatosan

  1. Nagyon örülök,hogy rátalaltam az oldalra🙏. Nagyon sok választ kaptam a kérdéseimre.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük