Mi a Szeretet? – Domján Mónika

 

 

Mi a szeretet - szeretethiány.jpg

Az utóbbi néhány évben, közel egy évtizedben gyökeres átalakulás történt bennem azzal kapcsolatban, hogy mit gondolok a szeretetről. Kamaszként, sőt fiatal felnőttként abból a naiv hitből indultam ki, mint legtöbben: a szeretet egy elsöprő érzés, ami vagy megszületik bennem valaki iránt, vagy nem, befolyásolni nem igazán tudom, tenni érte vajmi keveset tehetek. S hogy engem ki és miért szeret, jobbára szintén szerencse kérdésének tekintettem. Természetesen mindezek tudattalan meggyőződésként voltak jelen bennem, ritkán gondolkodtam a szeretet mibenlétéről, mégis meghatározta viselkedésemet és alapvető életérzésemet ez a hozzáállás. Bár esetlegesnek éltem meg a szeretet kialakulását vagy elvesztését, mégis szakadatlan küzdelmet folytattam a megszerzéséért. Ennek az irracionális viselkedésnek az lehetett a hátterében, hogy miközben csillapíthatatlan szeretethiányban szenvedtem, mégsem hittem, hogy befolyással lehetek a szeretet megélésére magamban és környezetemben. Ezért próbáltam megfelelni, produkciókkal bebiztosítani mások szeretetét, elfogadását, amit valójában eleve reménytelennek tartottam. És az ördögi kör ezzel bezárult.

 

Szerencsére túlságosan szenvedtem ettől a helyzettől, mivel számomra fontos kapcsolatokat veszítettem el rendkívül fájdalmasan, valamint folyamatos szorongások gyötörtek, hogy mindez végül arra késztetett, hogy elkezdjek tudatosan foglalkozni a kérdéssel. Könnyen lehet, hogy a pszichológusi pálya felé is ez a motiváció sodort. A döntő fordulatot hozó olvasmányélményem már évekkel az egyetem elvégzése után került a kezembe – valószínűleg akkorra értem meg a könyvben megfogalmazott gondolatok befogadására. A könyv pedig nem volt más, mint M. Scott Peck: A járatlan út című korszakalkotó műve. Ő így fogalmaz szárazon és tudományosan, mégis rendkívüli pontossággal:​​ "A szeretet hajlandóság az én kiterjesztésére saját és mások lelki fejlődésének elősegítése érdekében. ... Lehetetlen önmagunk lelki fejlődését más fejlődése érdekében feladni. Nem adhatunk másnak erőt, ha nem vigyázunk a saját erőnkre. ... a mások és önmagunk iránt érzett szeretet nem csupán karöltve járnak, de végső soron nem is lehet őket megkülönböztetni."​​ Valamint:​​ "Aki szeret, egyedül van. ... a valódi szeretetnek mindig egyik fő jellemzője, hogy az érintett felek között megmarad a distinkció. Aki egy másik embert valóban szeret, mindig különös egyéniségnek fogja látni. Mi több, nemcsak felismeri, hanem bátorítja is külön, önálló egyéniségének megtartását."​​ 

 

Hol van itt az elsöprő szenvedély, az összeolvadásra való ellenállhatatlan vágy, vagy legalábbis a mély lelki rokonság, az eleve elrendelt összetartozás magától értetődő élménye? Ehelyett hajlandóság, döntés, munka, tudatosság? A szeretet célja valóban a lelki fejlődés lenne?

 

Másik meghatározó „bibliám” a szeretet megértése felé vezető úton Byron Katie: Szükségem van a szeretetedre – vagy mégsem? című könyve volt. Ő - sokakhoz hasonlóan, természetesen - önmagunk szeretetét hangsúlyozza, mint a másoktól kapott szeretet befogadásának előfeltételét. Amíg magamat nem szeretem, más sem tud olyasmit nyújtani nekem, ami ezt a tátongó űrt betöltené. Ráadásul én magam sem tudok tisztán, önzetlenül, elvárások nélkül szeretni, hiszen minden megmozdulásom mögött burkoltan a szeretet elnyerésére,​​ kicsikarására irányuló motiváció húzódik meg. Ebben a kétségbeesett erőlködésben pedig mind önmagamat, mind a valóságot ​​ elveszítem. Az írónő így fogalmaz:​​ „Mindig megpróbálod kitalálni, milyennek szeretnének látni, és igyekszel olyanná válni, mint egy kaméleon? Így pedig sosem lehet tiéd a szeretetük. Olyasvalakit szeretnek, aki nem is létezik – azt, akinek tetteted magad. Nagyon nehéz mások szeretetét kergetni. Sőt halálos. Közben ugyanis elveszíted mindazt, ami valóságos. Az ember így zárja magát börtönbe, míg azt a szeretetet hajszolja, ami már az övé.”

 

Mi a szeretet.jpg

A harmadik könyv, amelyet szeretnék megemlíteni a szeretet valódi természetének megismerésével kapcsolatban, voltaképpen két könyv: Eva-Maria Zurhorst „Szeresd önmagad”-sorozata.​​ ​​ Az első könyv a „Szeresd önmagad, és mindegy kivel élsz” meglehetősen provokatív címet viseli, a második könyvet (amelyet jelenleg olvasok) pedig férjével együtt írták, címe pedig „Szeresd önmagad, és készülj örömmel a következő válságra”. Bár elsősorban a párkapcsolatról, házasságról íródott a könyv, véleményem szerint az élet és a szeretet művészetéről szól. A párkapcsolat és a házasság azért kiemelt terepe a szeretet tanulásának, mert itt kaphatjuk meg a hiányzó beavatást, amely kiveszett modern társadalmi rituáléinkból, pedig a felnőtté váláshoz elengedhetetlen volna. Természetesen csak akkor részesülhetünk benne, ha vállaljuk azt a kockázatot és felelősséget, amely életünk tudatos irányításához szükséges. Zurhorst ezt írja második könyvében:​​ „Szükségünk van a beavatásra. Szükségünk van arra a lehetőségre, hogy elfogadhassuk lényünk sötét oldalát, és keresztülvezessenek rajta bennünket, hogy végül valóban felnőttekhez méltó párkapcsolatunk lehessen. Ekkor egészen új módon fedezhetjük fel a házasságot: felismerhetjük, hogy valóban a beavatás helyszíne. Pontosan ez a célja és értelme. A párkapcsolatunk olyan védett tér, amelyben kölcsönösen elkísérhetjük egymást az újjászületés nehéz útján. Mindketten látjuk a másikban a gyermeket és felismerjük mindkettőnk közös célját is: hogy végre a szó szoros értelmében felnőtté válhassunk, mégpedig azáltal, hogy fejlődési lehetőségként ismerjük fel a fájdalmat és nem akarunk örökké elszaladni előle.”

 

Mi hát a szeretet? A kiteljesedés útja. A cél és az eszköz egyszerre. Az út legragyogóbb önmagunkhoz, melynek során mások életét is beragyogjuk, ahogy ők a miénket. Nem számít, honnan indulunk, ugyanoda jutunk: ha szeretünk, minden kapcsolatunkban szeretettel vagyunk jelen: a párkapcsolatunkban, a gyerekeinkhez, a szüleinkhez fűződő kapcsolatainkban, baráti és munkatársi viszonyainkban, sőt idegenekkel való találkozásaink során is. Hiszen a kiindulópont csak saját magunk lehetünk. Ha önmagunkat szeretjük, magabiztosan választunk a helyzetek, kapcsolatok, lehetőségek áradatából, szeretettel, ítélkezés nélkül mondunk nemet és igent egyaránt.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük