Egyéni tanácsadás – Domján Mónika

DOMJÁN MÓNIKA

PSZICHOLÓGIAI TANÁCSADÁS
Jobb híján életvezetési tanácsadásként szoktam definiálni a tevékenységemet. Talán pontosabb lenne az életvezetési támogatás kifejezés, mivel tanácsot meglehetősen ritkán adok. Sokkal inkább a hozzám forduló személy erőforrásainak feltárásán, mozgósításán „dolgozom”, vagy éppen az útjában álló akadályok elhárításában segítem őt. Ez azt jelenti, hogy ha éppen egy próbatételt jelentő életszakaszban jársz, támogatást, visszajelzést, megerősítést kaphatsz egy értő, figyelő másik ember révén. Gyakran úgy érezzük ilyenkor, hogy a káosz kellős közepén azt sem tudjuk, hogy jutottunk ide, és elképzelésünk sincs, merre kéne elindulni – esetleg görcsösen erőltetünk néhány, régebben bevált módszert – eredménytelenül. A tudattalan gátak, motivációk feltárásával, a hátráltató hiedelmek tudatosításával és átírásával segítek „szétszálazni” a problémát, valamint a kivezető utak megtalálásában, és az esetleg szükséges új készségek elsajátításában tudlak támogatni.

A fejlődés velejárójaként időről-időre kisebb nagyobb krízisekkel találkozunk – nem véletlenül nevezte ezeket Erik Erikson „normatív krízisnek”. Semmi baj nincs veled, ha éppen úgy érzed, felborult az életed és kicsúszott a kezedből az irányítás – mindez azt jelenti, hogy élsz és fejlődsz! Ahhoz azonban, hogy ez a fejlődés valódi minőségi változást eredményezzen, időnként jól jöhet némi külső támogatás. Lehet, hogy enélkül is eljutnál ugyanoda (lehet, hogy nem), de valószínűleg keservesebben és hosszabb idő alatt tennéd meg az utat.

Kommunikációs tréneri tapasztalatomnak köszönhetően az egyéni ülések során elemezhetjük a számodra nehézséget jelentő szituációkat, kipróbálhatsz az eddigitől eltérő viselkedésmódokat, megtapasztalhatod azok hatásait, visszajelzést kaphatsz – mindezt biztonságos, tét nélküli helyzetben. A kiegyensúlyozott emberi kapcsolatok fenntartásához elengedhetetlen saját érzelmeink tudatosítása és befogadható módon való kommunikálása – ugyanúgy, mint a másik ember lelkében való olvasás képessége, sorok közötti üzeneteinek megfejtése. Miután ez a fajta – szakszóval élve mentalizációs – képesség-fejlesztés iskolarendszerű képzéseinknek jelenleg nem része, és legtöbbször családi mintáink sem hibátlanok ebből a szempontból, szinte mindenkinek jól jön ez a fajta gyakorlás.

Szemléletemben a pszichológiai megközelítés mellett helyet kap a spiritualitás – azaz az emberi életet valamilyen nagyobb összefüggésrendszer részeként képzelem el. Ugyanakkor nem kötődöm semmilyen konkrét vallási vagy filozófiai irányzathoz, és nem feltétlenül esik szó erről a témáról a beszélgetéseink alatt sem. Használtam (és időnként még most is használom, lásd lentebb) a tarot kártyát a tudattalan gátak és erőforrások feltárásához, jelenleg azonban leginkább a SzomatoDráma módszere és filozófiája hatja át tanácsadói munkámat, amelyben az alapképzés és az egyéni konzultációs képzés elvégzése után a SzomatoDráma Játékvezetői oklevelet is megszereztem. A SzomatoDráma egyfajta gyógyító kommunikáció a testeddel, melynek tünetei, betegségei a lelked üzeneteként fordíthatók le – ha odafigyelsz rájuk. A módszer segítségével megtanulod felvenni a kapcsolatot a testeddel, és befogadhatod azt az egyedi, csak neked szóló üzenetet, amely a gyógyuláshoz, fejlődéshez, EGÉSZ-ségesebbé válásodhoz vezethet.

Ára: 9000 Ft/50 perc
Helyszín: Budapest (inSpirál Stúdió, Bp. 1094. Páva u. 6. II/2.) vagy Göd (2132. Felsőgöd, a vasútállomáshoz közel, pontos címet személyes bejelentkezéskor adok meg)
Bejelentkezés: domjanmoni@gmail.com vagy: +36-20-245-5343

 

SZOMATODRÁMA EGYÉNI ÜLÉS

Ha kifejezetten „szomatodrámázni” szeretnél, és ezért jössz el hozzám, nagyjából a következőkre számíthatsz: 100 percet, azaz a szokásos 50 perces időkeret kétszeresét szánjuk rá a közös munkára, mert ennyi idő szükséges az előzetes beszélgetéshez, magához a játékhoz, majd annak lecsengetéséhez, lezárásához.

Jöhetsz egy alkalommal, ha kifejezetten egy témát, testi tünetet, betegséget szeretnél jobban megérteni, körbejárni, de sokszor megtörténik, hogy az egyik téma hozza a másikat, és ami kezdetben egy jól körvonalazott „problémának” tűnt, valójában csak a legkülső hagymahéj az önismeret és a gyógyulás folyamatában. Bevallom, én a folyamatokban hiszek, és bár az öngyógyítás folyamata mindig teljesen az egyéné, úgy tapasztalom, hogy a rázósabb szakaszokban nagyon sokat jelent egy értő, figyelő, elfogadó kísérő. Ha többször is találkozunk, akkor nyomába szegődünk a kibomló, egymásból következő témáknak, érzéseknek, amíg csak kölcsönösen úgy nem érezzük, hogy elérkeztünk valamilyen új egyensúlyhoz, ahol megpihenhetünk, megállhatunk.

Node mi történik pontosan egy ilyen SzomatoDráma ülésen? Először is megkérlek, hogy mesélj a témádról, tünetedről, betegségedről – ahogyan te megéled azt. Elsősorban az érzéseidre vagyok kíváncsi a történeteddel kapcsolatban, és azokra az összefüggésekre, amelyekre te magad jöttél rá életeseményeid és a testedben zajló folyamatok között. Pl. milyen élethelyzetben jelentkezett először a betegség, mikor szokott súlyosbodni, mitől enyhül, stb. Az sem baj, ha fogalmad sincs ezekről – talán pont ezért jöttél el hozzám -, mindenesetre fontos, hogy egy szubjektív „bemutatkozással” induljunk neki a betegségeddel, tüneteddel, nehézségeddel kapcsolatos SzomatoDráma játéknak.

Maga a játék egy úgynevezett indító képpel kezdődik, éppúgy, mintha csoportban játszanánk. Hogy csoport híján miből áll össze a kép? Nagyszerű színes kis babzsákjaim vannak erre a célra, amelyek változatos színeikkel, mintázatukkal és formájukkal szinte kínálják magukat az aktuális szerepek felvételére. Láttam már kis asztalkámon pajzsmirigyet, hüvelyt, vagy éppen véres székletet „megelevenedni”, de ugyanúgy szorongást vagy tehetetlenség-érzést is. Ez a bizonyos megelevenedés pedig úgy történik, hogy először te, a kliens megalkotod a kezdőképet, azaz kiválasztod történetednek legfontosabb 4-5-6 szereplőjét, megkeresed a hozzájuk leginkább passzoló babzsákocskákat, majd elrendezed őket úgy, ahogy azok benned élnek – közelebb, távolabb, egymás hegyén-hátán, összekapcsolódva vagy elkülönülten.

Ha ez megvan, megkérlek, hogy egyenként állj szóba játékod szereplőivel. Szólítsd meg őket, beszélj hozzájuk úgy, mintha egy valós személyhez beszélnél. Mondd el nekik, hogyan érzel velük kapcsolatban, milyen viszonyban vagy velük, illetve bármit, ami eszedbe jut róluk. Például így: „Kedves hüvelyem, látom, hogy szenvedsz, nagyon sajnállak ezért, és bánt, hogy nem tudok segíteni rajtad, pedig már mindent megpróbáltam. Annyira tehetetlennek érzem magam!” Miután minden fontosat elmondtál a szóban forgó testrésznek, szereplőnek, egy még furcsább lépésre biztatlak: legyél most te az előbb megszólított testrész, tünet vagy érzés, és válaszolj magadnak arra, amit az előbb hallottál, illetve mondj el ezen kívül bármi mást, amit szívesen üzennél, esetleg kérnél „gazdádtól”.

Első olvasásra elég morbid szituációk ezek, elismerem. Mégis működik a módszer, általában a második-harmadik szereplőnél már flottul mennek ezek a kis párbeszédek, és egyre ütősebb, mélyebb megállapítások, felismerések, üzenetek hangzanak el. Nem ritkán a kliens maga is meglepődik azon, hogy mit mondott, és az vajon honnan jött… Én eközben minden módon igyekszem segíteni, támogatni a folyamatot, például azzal, hogy a legerősebbnek érzett mondatokat elismétlem, néha pedig közbekérdezek valamelyik szerepből. Legtöbbször csak a játék végén kérdezek rá az érzésekre, és arra, hogy mi emelkedett ki leginkább a történtekből, mi volt ismerős, vagy éppen meglepő.

Innentől többfelé kanyarodhatunk: meg is állhatunk ezen a ponton, de át is rendezheted a képet egy harmonikusabb, ideális állapotba (ez időnként már az első szakaszban, spontán megtörténik), és indulhat egy újabb – általában már rövidebb – kör azzal, hogy érzik most magukat a szereplők. Az is lehet, hogy neked már a harmónia látványa és érzése is elég , amihez elérkeztél a játék által. Meg szoktam kérdezni (illetve gyakran magától mondja a kliens), hogy ismerős-e ez a helyzet, ahogy ezek a szereplők egymással kapcsolódnak valahonnan az életedből, vagy ráismersz-e a szereplők közül valakire, valakikre? Ha a válasz igen, elképzelhető egy újabb kör a már megszemélyesített szereplőkkel (apa, anya, testvér, házastárs, gyerek, stb.), vagy közülük a legfontosabbal (néha többel), egy külön párbeszéd. Valahogy így: „Úgy tűnik, az egész társaságból a legfontosabb most neked az édesanyáddal való kapcsolat. Mit szólnál hozzá, ha idehívnánk őt erre a székre, és elmondanád neki mindazt, amit szeretnél? Amit talán még sosem mondtál el…” Utána beülhetsz a megidézett személy helyére, és válaszolhatsz saját magadnak, vagy megállhatunk ott, hogy egyszerűen csak elmondtad ennek a számodra jelentős szereplőnek, ami kikívánkozott belőled.

Remélem, némileg érzékeltetni tudtam, hogyan zajlik nálam az egyéni SzomatoDráma ülés. Valamint azt is, hogy mennyire spontán alakul attól függően, hogy mi bontakozik ki a történetedből, és mennyire tudod, akarod beleengedni magát a játékba. Eleinte ez nem könnyű, mégis úgy tapasztalom, hogy ha már benne vagy, sokkal könnyebben és hamarabb sodor magával a játék, mint ahogy azt előzetesen el tudtad volna képzelni.

Ár: 9000 Ft/50 perc, azaz egy 100 perces SzomatoDráma ülés 18.000 Ft
Helyszín: Budapest (inSpirál Stúdió, Bp. 1094. Páva u. 6. II/2.) vagy Göd (2132. Felsőgöd, a vasútállomáshoz közel, pontos címet személyes bejelentkezéskor adok meg)
Bejelentkezés: domjanmoni@gmail.com vagy: +36-20-245-5343

 

ÖNISMERETI TÜKÖR A TAROT KÁRTYA SEGÍTSÉGÉVEL

Kérlek, mielőtt elkezded olvasni ezt a menüpontot, tegyél félre mindent, amit eddig a tarot kártyáról tudtál, gondoltál, hallottál, esetleg tapasztaltál! Ha hozzám jössz „tarózni”, akkor nem fogok jósolni neked, bár nem kizárt, hogy beszélgetünk majd a jövődről. Semmilyen kész megoldást nem mutat meg számodra a kártya, bármennyire is vágynál arra. Egyetlen dologra ad választ, arra viszont nagyon érzékletesen: mi az, ami benned munkál, fortyog, feszül, készülődik vagy éppen rejtőzik.

Kaphatsz információt jelenlegi helyzeted hátteréről, saját tudatos és tudattalan motivációidról, ráláthatsz erőforrásaidra, vagy éppen külső-belső gátjaidra is. Ez az információ azonban már ott lapul benned, a kártya csupán egy eszköz, amely előhívja ezt a rejtett tudást, mégpedig a képek, szimbólumok segítségével. A tudattalan ugyanis szimbólumokban fogalmaz, ezért némi fordításra van szükség ahhoz, hogy hétköznapi értelmünkkel is megragadjuk, megfejtsük üzeneteit.

A tarot-val történő személyes tanácsadás alapja, hogy először pontosítjuk a megválaszolandó kérdést, illetve téged foglalkoztató témát, élethelyzetet. Ez már önmagában is fontos lépést jelenthet a tisztánlátáshoz. Ezután választunk egy, a kérdés, téma jellegéhez illeszkedő kirakási módszert, majd az értelmezés következik. Ez egy konzultációs folyamat, melynek során először téged kérdezlek, mi jut eszedbe a kártyán látott képről, utána teszem csak hozzá a saját meglátásaimat az egyes lapok további lehetséges jelentéstartalmáról. Ilyenkor pontosító kérdések merülhetnek fel az eredeti témával kapcsolatban, melyek megválaszolása segít neked abban, hogy meglásd az téged foglalkoztató téma mélyebb összefüggéseit, illetve elgondolkozz a megoldás irányába vezető lépésekről is, mérlegelve azok várható kimenetelét. A képek, szimbólumok annyira önmagukért beszélnek, hogy a kliens sokszor maga válaszolja meg saját kérdéseit, így a döntés, megoldás biztos, hogy teljes mértékben a sajátja lesz. Természetesen én is végig jelen vagyok, figyelek, kérdezek, visszatükrözök, támogatok – azt adom, amire éppen szükséged van a mélyebb megértéshez, megnyugváshoz, elfogadáshoz.

Én egyébként a Crowley tarot-t használom, ebben mélyültem el, ez fogott meg, mivel nagyon szépnek találom. Ráadásul minden lap rendkívül részletgazdag, csak úgy dúskál a szimbólumokban, azaz ideális táptalajt kínál az asszociációkhoz.

Ár: 9000 Ft/50 perc, azaz egy 100 perces  tarot-s ülés 18.000 Ft
Helyszín: Budapest (inSpirál Stúdió, Bp. 1094. Páva u. 6. II/2.) vagy Göd (2132. Felsőgöd, a vasútállomáshoz közel, pontos címet személyes bejelentkezéskor adok meg)
Bejelentkezés: domjanmoni@gmail.com vagy: +36-20-245-5343

A tanácsadásokra adott reflexiókból olvashatsz a Vélemények menüpontban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük